Component Translated Untranslated Untranslated words Checks Suggestions Comments
Translation CC-BY-ND-4.0 1 Browse
Project website https://gitlab.com/pin-no/rms-personal-data-safe
Translation license CC-BY-ND-4.0 Translation
Number of strings 84
Number of words 2,784
Number of characters 24,808
Number of languages 4
Number of source strings 21
Number of source words 0
Number of source characters 6,202
Language Translated Strings of total Untranslated Untranslated words Checks Suggestions Comments
English Browse
Norwegian Bokmål 1 Browse
Swedish Browse
Turkish Browse
None

Committed changes

RMS: Personal Data Safe / TranslationTurkish

Committed changes 5 months ago
Copyright 2018 Richard Stallman. [Creative Commons Attribution NoDerivatives License 4.0](https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/) lisansı altında yayımlanmıştır. Orjinal İngilizce versiyonu [The Guardian](https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/apr/03/facebook-abusing-data-law-privacy-big-tech-surveillance) adresinde yayımlanmıştır. 2018-04-03.
5 months ago
Richard Stallman, özgür işletim sistemi GNU'nun geliştirilmesini başlatan, Özgür [Yazılım](https://www.theguardian.com/technology/software) Derneği'nin başkanıdır.
5 months ago
Son olarak, kendi bilgisayarınızdaki yazılımı unutmayın. Eğer Apple, Google ya da Microsoft'un özgür olmayan yazılımı ise, [sizin hakkınızda düzenli olarak casusluk yapmaktadır](https://gnu.org/malware/). Bunun nedeni sizin hakkınızda casusluk yapmaktan çekinmeyecek şirketler tarafından kontrol edilmeleridir. Kar söz konusu olduğunda şirketler ahlaki ilkelerini kaybetme eğilimi göstermektedirler. Tam aksine, özgür yazılım [kullanıcıları tarafından kontrol edilmektedir](https://gnu.org/philosophy/free-software-even-more-important.html). Bu kullanıcı topluluğu yazılımın dürüst olarak kalmasını sağlamaktadır.
5 months ago
Mahremiyeti geri kazanmak için, onay bile istemeden önce gözetlemeye bir son vermeliyiz.
5 months ago
GDPR, kullanıcıların (bazı durumlarda) verilerinin toplanmasına onsy vermesini gerektirmektedir, fakat bu pek işe yaramamaktadır. Sistem tasarımcıları onay almakta uzman olmuşlardır (Noam Chomsky’nin ifadesiyle). Çoğu kullanıcı bir sitenin şartlarını okumadan onaylar; kullanıcılardan karşılığında ilk doğan çocuklarını vermelerini [zorunlu kılan](https://www.theguardian.com/technology/2014/sep/29/londoners-wi-fi-security-herod-clause) bir site birçok kullanıcıdan onay almıştır. Ve aynı şekilde, bir sistem modern hayat için çok önemliyse, otobüsler ve trenler gibi, kullanıcılar şartları görmezden gelmektedir çünkü onay vermemek düşünülmeyecek kadar can sıkıcı olmaktadır.
5 months ago
AB'nin GDPR düzenlemeleri iyi niyetlidir, fakat çok fazla ileriye gitmemektedir. Kuralları çok gevşek olduğu için çok fazla mahremiyet sağlamayacaktır. Eğer sisteme bir faydası varsa veri toplamaya izin vermektedir, ve herhangi bir verinin birşeyler için faydalı olması için bir yol bulmak çok kolaydır.
5 months ago
Peki ya güvenlik? Halka açık alanlardaki bu gibi sistemler insanları takip etmeyecek şekilde dizayn edilmelidir. Video kameralar, bir suç meydana gelmesi durumunda geriye dönük birkaç hafta boyunca kontrol edilebilecek yerel kayıtlar yapmalıdır, fakat bu kayıtların fiziksel olarak alınmadan uzaktan görüntülenmesine izin vermemelidir.Biyometrik sistemler, diğer herkesin mahremiyetine saygı göstermesi için, sadece mahkeme emri ile şüpheliler listesindeki insanları teshiş edecek şekilde dizayn edilmelidir. Adaletin olmadığı bir ülke terörizmden daha tehlikelidir, ve çok fazla güvenlik adaletsiz bir ülkeyi teşvik eder.
5 months ago
Buna rağmen, kullanışlı dijital ödeme sistemleri de yolcuların gizliliğini ve mahremiyetini koruyabilir. Biz zaten bir tane geliştirdik:: [GNU Taler](https://taler.net/en/). Ödemeyi yapanın anonim olması için tasarlanmıştır, fakat ödemeyi alanlar her zaman bellidir. Vergi kaçırmaya olanak sağlamaması için bu şekilde dizayn ettik. Bütün dijital ödeme sistemlerin bu ya da benzer bir metodu kullanarak gizliliği koruması zorunlu kılınmalıdır.
5 months ago
Siyah taksiler, sürücülü araç kiralama sistemimin yolcuların kimliğini belirleme ihtiyacı olmadığını ortaya koymaktadır. Bu yüzden bu gibi sistemlerin yolcuların kimliğini belirlemesine izin verilmemelidir; yolculardan kimliklerini belirlemeye çalışmadan mahremiyete saygı duyan nakit para kabul etmeleri zorunlu kılınmalıdır.
5 months ago
Browse all project changes

Activity in last 30 days

Activity in last year